DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ
10 maja 2022
Kod Twittera jako open source!
Kiedy Elon Musk wyciągnął z portfela 44 miliardy dolarów na zakup Twittera zobowiązał się równocześnie do ulepszenia tej sieci społecznościowej. Elon zaproponował ulepszenie się poprzez stworzenie algorytmów open source w celu zwiększenia zaufania.
W rozmowie z TED podsunął pomysł, że kod algorytmu odpowiedzialnego za sposób promowania i karania tweedów mógłby zostać przesłany na publiczne repozytorium. Zdaniem Muska ludzie mogliby przejrzeć kod i powiedzieć ”O tutaj widzę problem!”. Ludzie rozumiejący kod mogliby pokazywać problemy i sugerować zmiany podobnie jak to jest np. z Linuksem. Teoretycznie fajnie, prawda?
W rzeczywistości złamanie Twittera, aby zobaczyć, jak naprawdę działa, wymagałoby znacznie więcej niż tylko przesłania kodu do GitHub. A udowodnienie istnienia lub braku uprzedzeń, które mogą być subtelne z natury i zależą od wielu ciągle zmieniających się czynników, może okazać się znacznie trudniejsze niż sugeruje Musk.
Na pierwszy rzut oka większa przejrzystość ma sens. Platformy społecznościowe, takie jak Twitter , Facebook i TikTok , mają ogromny wpływ i władzę, ale są w dużej mierze niejasne dla swoich użytkowników i organów regulacyjnych.
Pomysł wywołał dodatkowo dyskusję na temat uprzedzeń politycznych, które już wtopiły się w platformę. Niektórzy z prawicy politycznej zacierają ręce na myśl, że w końcu udowodnią, jak bardzo konserwatywne perspektywy są rutynowo zakazane lub nie otrzymują takiego rozgłosu, na jaki rzeczywiście zasługują. Myślę jednak, że wszyscy mogą być rozczarowani złożonością rozwiązywania tego, jak naprawdę działa platforma.
Pierwszym problemem jest to, że nie ma jednego algorytmu, który kieruje sposobem, w jaki Twitter decyduje się na podniesienie lub zakopanie treści, w przeciwieństwie do tego, co sugerował Musk w przeszłości. Według źródeł w zespole technicznym Twittera, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, decyzje są wynikiem wielu różnych algorytmów, które wykonują złożony taniec na szczycie góry danych i wielu ludzkich działań.
Wyniki są również dostosowywane do każdego użytkownika na podstawie jego danych osobowych i zachowania. „Nie ma „głównego algorytmu” dla Twittera.
Inną kwestią jest to, że Twitter wykorzystuje uczenie maszynowe do kierowania wieloma decyzjami. Na przykład szkoli wiele modeli uczenia maszynowego, aby pomóc decydować, które posty mają być traktowane priorytetowo w kanałach użytkowników w oparciu o oszałamiającą liczbę czynników. Modele te nie mogą być kontrolowane jak zwykły kod, należy je przetestować w środowisku, które możliwie jak najwierniej odwzorowuje rzeczywisty świat. Modele zmieniają się również szybko w rzeczywistym systemie, w odpowiedzi na ciągły przepływ nowych danych, zachowanie użytkowników i wkład moderatorów.
Modele uczenia maszynowego, z których korzysta Twitter, to wciąż tylko część obrazu, ponieważ cały system reaguje również na zachowania użytkowników w czasie rzeczywistym w złożony sposób. Jeśli użytkownicy są szczególnie zainteresowani konkretną wiadomością, powiązane tweety w naturalny sposób zostaną wzmocnione. „Twitter to system społeczno-techniczny” – reaguje na ludzkie zachowanie.
Ilustrują to badania opublikowane na Twitterze w grudniu 2021 r., z których wynika, że posty prawicowe otrzymały więcej wzmocnienia niż te lewicowe, choć dynamika tego zjawiska była niejasna.
Obawy zespołu inżynierów Twittera polegają na tym, że pomimo całej tej złożoności, część kodu może zostać wyrwana z kontekstu i wyróżniona jako oznaka stronniczości. Ujawnianie zbyt wielu informacji o tym, jak działa system rekomendacji Twittera, może również powodować problemy z bezpieczeństwem. Dostęp do systemu rekomendacji ułatwiłby zakazane gry systemowe. Możliwe jest również wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego w sposób subtelny i trudny do wykrycia.
18 kwietnia, kiedy Musk nasilał swoje starania o przejęcie Twittera, ktoś mający dostęp do Githuba Twittera stworzył nowe repozytorium nazwane „algorytmem” – być może jakiś programista dokopał się do pomysłu, że firma mogłaby z łatwością ujawnić szczegóły dotyczące tego, jak to działa. Wkrótce po ogłoszeniu przejęcia Muska, zniknął.
Temat wydaje się ciekawy pod wieloma aspektami i cały czas nie wiemy wszystkiego. Jak to się potoczy? Czy Elon ujawni kod Twittera?
Warto śledzić ten wątek i interesować się tematem. Ogólnoświatowy zasięg Twittera to bardzo ważna sprawa i należy mieć świadomość, że Twitter mocno wpływa na naszą codzienność.