DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ
15 lipca 2022
Jak narzędzie Comarch MES może usprawnić pracę operatorów i kierownika produkcji?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Jak rozwiązanie do ewidencjonowania produkcji optymalizuje pracę zakładu produkcyjnego?
- Konfiguracja bazowa systemu Comarch MES
- Dlaczego warto wybrać rozwiązanie Comarch MES?
MES ang. Manufacturing Execution System, narzędzie informatyczne wykorzystujące elementy automatyki przemysłowej do monitorowania procesów produkcyjnych oraz gromadzenia kluczowych informacji dla firmy produkcyjnej.
System MES pozwala firmie uzyskać najważniejsze dane produkcyjne w czasie rzeczywistym, co skutkuje optymalizacją zarządzania produkcją i wzrostem wydajności cyklu produkcyjnego.
Jak rozwiązanie MES może usprawnić firmie produkcję?
Monitorowanie zleceń i kontrola produkcji
Umożliwia firmie produkcyjnej szybsze podejmowanie decyzji i eliminację problemów pojawiających się na hali produkcyjnej.
Analizowanie wydajności produkcji
Pozwala na dostosowane cyklu produkcyjnego do zmieniających się czynników zewnętrznych i wewnętrznych.
Wykrywanie przestojów i mikroprzestojów
Za pomocą integracji z maszynami produkcyjnymi firma ma możliwość badania ich rzeczywistego czasu pracy.
Śledzenie produkcji i wsparcie kontroli jakości
Rozwiązanie wspiera bieżącą kontrolę produkcji w toku, uzyskując dane o pobranych surowcach, partii towarów, wadliwych produktach oraz powierzonych zadaniach. W wyniku czego system MES wspiera śledzenie pochodzenia wyrobu – traceability i skuteczną kontrolę jakości.
Optymalizacja planowania produkcji
System gromadzi informacje o aktualnie wykonywanych operacjach produkcyjnych, dostępnych zasobach i zidentyfikowanych opóźnieniach. Dział planistyczny może na ich podstawie dostosować planowanie produkcji do rzeczywistej sytuacji na hali produkcyjnej.
Konfiguracja bazowa systemu Comarch MES
Bazowa konfiguracja pracy w rozwiązaniu Comarch MES dotyczy dwóch głównych obszarów: Centrum struktury firmy oraz parametrów na karcie operatora.
Centrum struktury firmy
Konfiguracja uruchamiania realizacji – opcja pozwala na ustawienie sposobu działania przycisku START. Istnieją cztery możliwe opcje do wyboru:
- Uruchom realizację terminu
- Uruchom realizację terminu bez edycji
- Uruchom pozostałe
- Uruchom pozostałe bez edycji
Konfiguracja zakończenia realizacji – opcja ta pozwala na ustawienie sposobu działania przycisku STOP. Możliwe opcje do wyboru to:
- Realizuj termin
- Realizuj termin bez edycji
- Realizuj wszystkie
- Realizuj wszystkie bez edycji
- Realizuj pozostałe
Konfiguracja rozpoczęcia i zakończenia realizacji po wczytaniu kodu kreskowego – w aplikacji Comarch MES możliwe jest zarejestrowanie uruchomienia/zakończenia operacji bezpośrednio po wczytaniu kodu danej operacji.
Funkcjonalność ta usprawnia codzienne realizowanie operacji produkcyjnych. Operatorzy za pomocą kodu kreskowego operacji mogą sprawnie rozpoczynać lub zakańczać jej realizację.
Praca w czasie rzeczywistym
Rejestracja operacji w systemie Comarch MES następuje w czasie rzeczywistym – czyli czas STARTU i STOPU operacji naliczany jest od momentu wyboru wspominanych opcji. Kolejną z możliwości jest jednak edycja terminu START i STOP.
Realizacja produkcji, a generowanie dokumentów RW i PW
Efektem realizowanych operacji produkcyjnych są dokumenty magazynowe. W przypadku produkcji wyróżnić można dwa podstawowe dokumenty zwiększające lub zmniejszające nam stan magazynowy.
- RW (Rozchód wewnętrzny) – np. na surowce zużyte podczas produkcji
- PW (Przychód wewnętrzny) – np. na wyprodukowane półprodukty lub wyroby gotowe
Dokumenty te, zgodnie z konfiguracją generowane sa na odpowiednie magazyny. Czy to na Magazyn Surowców, Magazyn Opakowań (w przypadku pobrania opakowań typu karton lub jednostek logistycznych typu paleta), czy Magazyn Wyrobów gotowych.
Dużym usprawnieniem pracy, które gwarantuje system Comarch MES to możliwość automatycznego generowania wspomnianych wyżej dokumentów. Aby możliwa była taka automatyzacja należy dokonać konfiguracji w Centrum Struktury firmy w systemie Comarch ERP XL. Na poniższym rysunku przedstawię miejsce, w którym takiego ustawienia można dokonać.
Moduł Administrator > Struktura firmy > Dział Produkcji > Dokumenty > ZP
Oprócz automatycznego generowania dokumentów istnieje oczywiście możliwość ich ręcznego generowania dokumentów RW i PW z poziomu systemu Comarch MES.
Zerowe realizacje, jak nimi zarządzać?
Częstym zdarzeniem pojawiającym się w firmach produkcyjnych są tzw. operacje na zerowe ilości. W jaki sposób możemy nimi zarządzać w systemie Comarch MES? Kolejnym pytaniem na które powinna odpowiedzieć sobie każda firma produkcyjna to to, czy takie realizacje powinny mieć miejsce?
W narzędziu Comarch MES możemy zarówno blokować jak i zezwalać na zapisywanie zerowych realizacji. W przypadku ustawienia blokady, niemożliwe będzie zarejestrowanie w MES realizacji operacji na zerową ilość.
Jeśli parametr ten nie będzie zaznaczony, wówczas możliwość zarejestrowania zerowej ilości realizacji operacji w MES będzie możliwa.
Partie produkcyjne – jak je ewidencjonować?
Kwesta partii produkcyjnych to codzienność w większości firm produkcyjnych. W niektórych z nich cala produkcji może sprowadzać się do realizacji produkcji per dokładna partia. Informacja o konkretnej partii produktu pozwala nie tylko na identyfikację konkretnej jednostki logistycznej, ale także umożliwia pełne prześledzenie z czego został stworzony dany wyrób gotowy.
Zdolność śledzenia, identyfikacji, często zwanej także zdolnością do śledzenia historii produktu jest Traceability. Dzięki posługiwaniu się konkretnymi partiami i przede wszystkim dzięki ich ewidencji czy to w systemie klasy MES, WMS, ERP czy APS możemy sprawniej zarządzać chociażby procesami wycofania wadliwego produktu.
Wracając jednak do samego systemu Comarch MES… W narzędziu tym możliwe jest podczas wczytywania pozycji na dokument RW podanie partii, z której dany towar powinien zostać pobrany na dokument.
Generowanie dokumentów PW na wybrane wyroby
W Comarch MES możliwe jest wygenerowanie PW na wybrane wyroby. Podobnie jak możliwe jest generowanie RW na wybrane materiały. Z tego poziomu istnieje możliwość zbiorczego wygenerowania dokumentu PW na kilka wyrobów gotowych.
Efektem wygenerowanego dokumentu w Comarch MES będzie dokument PW w systemie Comarch ERP XL.
Efekt pracy w systemie Comarch MES widoczny będzie w Comarch ERP XL w module Produkcja.
Rozwiązanie Comarch MES dedykowane jest dla firm produkcyjnych, które korzystają z rozwiązania Comarch ERP XL. Rozwiązanie to może zostać skonfigurowane zgodnie z potrzebami konkretnej firmy.
Dlaczego warto wybrać rozwiązanie Comarch MES?
Poniżej kilka wybranych korzyści dla zakładu produkcyjnego decydującego się na to rozwiązanie. Comarch MES pozwoli na:
- Informowanie o produkcji w czasie rzeczywistym
- Eliminowanie nieprzewidywalnych błędów, opóźnień, awarii, odpadów oraz strat produkcyjnych
- Wzrost wydajności pracowników produkcyjnych
- Wzrost wskaźnika OEE (Overall Equipment Effectiveness), czyli całkowitej efektywności wyposażenia produkcyjnego
- Poprawa jakości produkcji i produkowanych wyrobów
- Ograniczenie kosztów produkcji i ograniczenie papierologii na produkcji
- Skuteczne planowanie produkcji i zarządzanie parkiem maszynowym
- Szybsza naprawa maszyn i urządzeń produkcyjnych.