DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ
10 maja 2022
Jak usprawnić pracę magazynu z wykorzystaniem systemu Comarch WMS?
Z artykułu dowiesz się, m.in.:
- Jak wygląda model pracy w systemie Comarch WMS
- Jak wygląda konfiguracja procesu logistycznego
- Nowości w systemie
System Comarch WMS to zestaw dwóch kompatybilnych ze sobą narzędzi: Comarch WMS Zarządzanie oraz Comarch WMS Magazynier.
Aplikacja Comarch WMS Zarządzanie przeznaczona jest do zarządzania magazynami wysokiego składowania dla kierowników i dyspozytorów. Aplikacja Comarch WMS Magazynier to aplikacja na terminale danych przeznaczona dla operatorów i magazynierów realizujących procesy logistyczne.
Konfiguracja podstawowa Comarch ERP XL
Aby rozwiązanie Comarch WMS Zarządzanie i Comarch WMS Magazynier współpracowało z systemem ERP, należy dokonać konfiguracji bazowej po stronie systemu Comarch ERP XL. Poniżej znajdują się kolejne kroki w których przedstawione są ustawienia bazowe.
Przypisanie pracownika do struktury firmy
Aby dany operator mógł korzystać z rozwiązania Comarch WMS Zarządzanie i Comarch WMS Magazynier należy stworzyć odpowiednią rolę w module Administrator.
Dodanie operatora oraz przypisanie do niego pracownika
Aby pracownik mógł korzystać z aplikacji Comarch WMS Zarządzanie musi zostać przypisany do operatora. W tym celu należy kliknąć w ikonę „Operatorzy” znajdującą się w zakładce „Firma”.
Dodanie uprawnień dla magazynu
Współpraca magazynu założonego z poziomu systemu Comarch ERP XL z Comarch WMS możliwa jest do ustawienia w oknie konfiguracji magazynu. Należy zaznaczyć tam opcję „Obsługa WMS”. Ilość magazynów udostępnionych do WMS jest dowolna.
Konfiguracja procesów logistycznych
Konfiguracja procesów logistycznych odbywa się z poziomu Comarch WMS Zarządzanie w module Ustawienia w kafelku Procesy.
W ramach systemu WMS dostępnych jest około trzydziestu procesów logistycznych. Administrator może utworzyć nowy proces logistyczny zgodnie z indywidualnymi założeniami.
Aby zmodyfikować wybrany proces biznesowy należy wybrać z listy procesów wybraną pozycję. Następnie po wybraniu procesu pojawi się okno z danymi podstawowymi.
Konfiguracja istniejącego procesu wiąże się z określeniem podstawowych parametrów, które wpływają później na dalsze kreowanie procesu.
Wyróżniamy trzy sekcje parametrów:
- Ogólne
- Operatorzy
- Konfiguracja etapów
Wybranym procesem na potrzeby artykułu jest proces Kompletacji i wydania. W ramach konfiguracji procesu logistycznego możemy wybrać dla jakiej wersji językowej będzie on dostępny, a także na jakich magazynach będzie obsługiwany. Dodatkowo poszczególne procesy mogą być udostępnione tylko dla wybranych operatorów.
Każdy proces biznesowy może składać się z kilku etapów. Aby zmodyfikować proces należy przejść do drugiego etapu oznaczonego jako „2”. W ramach konfiguracji procesu można dokonać edycji danego etapu – w naszym przypadku etapu kompletacji.
W ramach etapu Kompletacji istnieje możliwość ustawień związanych z realizacją dyspozycji. Magazynier może dokonywać realizacji dyspozycji „sztuka po sztuce„. Ciekawym ustawieniem jest także blokada jednoczesnej edycji dyspozycji przez wielu operatorów.
Jeśli opcja jest zaznaczona to operatorzy nie mogą realizować w tym samym czasie jednej dyspozycji.
Operator, który wybierze dyspozycję do realizacji jako drugi otrzyma komunikat „Dokument jest realizowany przez innego operatora”.
Administrator systemu może dokonać edycji tego co zobaczy operator na kolektorze. Aby dodać kolejny krok w procesie należy za pomocą drag & drop przesunąć element umieszczony z prawej strony ekranu. Administrator może zobaczyć docelowy ekran jaki pojawi się magazynierowi na kolektorze danych.
Wszelkie ustawienia procesów w Comarch WMS Zarządzaniu będą dostępne dla danego operatora, gdy będzie miał włączony na profilu operatora parametr Dostęp do modułu konfiguratora procesów.
Nowości i zmiany
Najnowsza wersja systemu Comarch WMS została wzbogacona o funkcjonalność Konfiguratora interpretera kodów GS1. Na co pozwala ta funkcjonalność? Opcja ta pozwala przede wszystkim na dostosowanie aplikacji do wykorzystania danych przechowywanych w etykietach zgodnych z normą GS1.
Rozbudowanie możliwości filtrowania:
- Wyszukiwanie kierunkowe po konkretnej wartości, np. kodzie jednostki logistycznej
- Filtrowanie po wielu różnych wartościach jednocześnie
- Parametryzację sposobu wyszukiwania danych
- Ograniczenie listy pozycji do wybranego typu jednostki logistycznej.
Możliwość eksportu raportów do pliku .xlsx dostępnych w Comarch WMS Zarządzanie.
Rozwiązanie Comarch WMS przeznaczone jest dla tych wszystkich przedsiębiorstw, którzy posiadają magazyny i potrzebują narzędzia do zarzadzania ich lokalizacjami, dyspozycjami magazynowymi, a także statusem ich realizacji.