WYDARZENIA / SPOTKANIA / KONFERENCJE
18 października 2022
Praktycznie i merytorycznie, czyli #SagitumTeam na scenie Carpathian Startup Fest 2022
Pełne merytorycznych wystąpień, wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości innowacyjnych biznesów – tak w kilku słowach można podsumować tegoroczną edycję festiwalu startupów i przedsiębiorczości Carpathian Startup Fest.
W tym wydarzeniu aktywnie wzięli udział praktycy #SagitumTeam, którzy 13 i 14 października podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami spotkania. W trakcie festiwalu wysłuchaliśmy prelekcji ekspertów z różnych branż, uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez doświadczonych praktyków oraz poznaliśmy finalistów najlepszych pomysłów i projektów na innowacyjny startup.
DZIEŃ 1.
Paweł Lubiński, podczas pierwszego wystąpienia pt. Dane — siła, potencjał i zagrożenia w nich ukryte, na konferencyjnej części Deep Tech, opowiedział uczestnikom spotkania, czym w kontekście jego codziennej pracy są dane. Przedstawił je na podstawie otaczających nas informacji, które przetwarzane są z udziałem sztucznej inteligencji AI w formie obrazów, tekstów, danych tabelarycznych oraz plików audio. Mówił także o problemach i zagrożeniach, jakie pojawiają się, kiedy dane są nieustrukturyzowane.
W trakcie drugiej prelekcji pt. Czy człowiek musi pracować? Może robotyzacja i automatyzacja procesów? nasz Data Scientist skupił się na przedstawieniu najważniejszych, podstawowych zagadnień, tj.:
- czym jest robotyzacja oraz automatyzacja procesów i czym one się różnią,
- jakie są zalety i wady tych rozwiązań stosowanych w biznesie,
- jak efektywnie wdrażać te narzędzia w innowacyjnych przedsiębiorstwach.
Na scenie Carpathian Stage wystąpił Wacław Szary, który wziął udział w debacie, razem z przedstawicielami innych firm, na temat telekomunikacji i informatyki, jako obszarów aktywności startupów.
Zajmuję się branżą IT od ponad 20 lat. Przez cały okres mojej pracy zawodowej zetknąłem się z wieloma startupami. Moim zdaniem to właśnie pomysł na biznes jest kluczem do sukcesu. Trzeba realnie patrzeć na swój plan, stworzyć wizję biznesową, a nie skupiać się jedynie na samym projekcie. Dlatego w Sagitum chętnie pomagamy początkującym startupom – nie tylko pod względem zasobów technologicznych, ale również przekazanej wiedzy, doświadczenia, a także biznesowego spojrzenia – mówił w trakcie swojego wystąpienia Wacław Szary.
DZIEŃ 2.
W trakcie prelekcji pt. Analiza danych – siła analizy eksploracyjnej danych Paweł Lubiński przedstawił uczestnikom warsztatów Deep Tech model analizy na przykładzie zebranych danych pasażerów z rejsu Titanica. Tym samym pokazał, jak na podstawie zestawu informacji możemy szacować i przewidywać różne sytuacje.
Natomiast Michał Blajer podczas warsztatów Robotyzacja & automatyzacja – zbuduj własnego bota podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem, pokazując podstawy technologii, z którą pracuje na co dzień. Za pomocą budowy prostego bota przedstawił, jakie możliwości stwarza robotyzacja dla nowoczesnych startupów.
Co sprzedajesz? Produkt czy rozwiązanie biznesowe? – na te i wiele innych pytań odpowiedział w trakcie prelekcji na Carpathian Stage Eryk Wdowiak.
Jesteśmy dzisiaj w środowisku startupów, wśród kreatywnych ludzi, którzy chcą przekuć swój pomysł w innowacyjny biznes. Teraz szukają kapitału, funduszy, budują relacje, zdobywają kontakty – ale to nie wystarczy. Rozwijając swój biznes, należy myśleć także o skutecznej sprzedaży, to ona jest kluczem do znalezienia klientów. Dlatego warto wiedzieć, na jakie problemy odpowiada nasz produkt. Bo bez bólu nie ma sprzedaży, a jeżeli wiemy, jak wykorzystać tę wiedzę, osiągniemy sukces, a nasz produkt stanie się lekiem przeciwbólowym na bóle naszych klientów – mówił w trakcie swojego wystąpienia Eryk Wdowiak.
To były dwa dni pełne merytorycznych i praktycznych wystąpień zarówno członków #SagitumTeam, jak i przedstawicieli innych firm oraz startupów.