WYDARZENIA / SPOTKANIA / KONFERENCJE
7 grudnia 2021
Sagitum Team na konferencji Ludzie. Pomysły. Relacje
Przedstawiciele Zespołu Sagitum Team wzięli udział w konferencji „Ludzie. Pomysły. Relacje”, której organizatorem jest Gabos Software, producent oprogramowania dla służby zdrowia oraz nasz partner w projektach sektora medycznego. Jakie rozwiązania IT są przydatne w placówkach medycznych?
Główną tematyką konferencji były wyzwania związane z przechowywaniem danych w placówkach służby zdrowia i koniecznością ciągłego nadążania za transformacją cyfrową. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele placówek medycznych, którzy szukają rozwiązań IT, mających oszczędzać czas i zwiększać poczucie bezpieczeństwa swoich pacjentów.
W trakcie konferencji dwóch członków z Zespołu Sagitum Team wystąpiło na warszawskiej scenie ze swoimi prelekcjami:
- Artur Hordyn, Dyrektor Wdrożeń workflow w Sagitum przeprowadził prezentację „Jak optymalizować procesy biznesowe w branży medycznej wykorzystując platformę WEBCON BPS”.
- Joanna Gajewska opowiedziała „Dlaczego tak ważna jest dedykowana ochrona medycznych aplikacji i serwerów WWW”.
Artur Hordyn zaskoczył uczestników pokazując na żywo proces tworzenia repozytorium umów. W trakcie wystąpienia uruchomił system Webcon i stworzył prostą definicję obiegu z następującymi krokami: rejestracja umowy, akceptacja, archiwum. Tym samym udowodnił, że bez konieczności programowania, w bardzo szybki i elastyczny sposób mamy możliwość zbudowania każdego procesu, który zachodzi w danej placówce medycznej.
Standardowo proces tworzenia oprogramowania wygląda tak: Analityk, Programista Backend, Programista Frontend, Tester, Project Manager, Wdrożeniowiec, Architekt. 7 osób. W systemach low-code potrzeba tylko dwóch: Analityka i Klienta. To oni na bieżąco tworzą oprogramowanie do obsługi biznesu – przekonywał do idei low-code i obsługi procesów w ramach worflow Dyrektor wdrożeń w trakcie swojego wystąpienia.
Natomiast Joanna Gajewska wyróżniła powody, dla których warto chronić aplikacje i strony WWW: komfort użytkowników aplikacji zaufanie użytkowników do usługi, ochrona danych wrażliwych pacjentów, przepisy organów państwa (np. KRI i RODO). Mówiła też o atutach WAF, dedykowanego narzędzia do ochrony danych.
Stosowanie zabezpieczeń jest oczywiście koniecznością. Należy jednak pamiętać, że nie istnieje narzędzie, które gwarantuje 100 % skuteczności. Dlatego, trzeba być czujnym i szukać potencjalnych źródeł zagrożeń. Nie można również zakładać, że jeśli organizacja nigdy wcześniej nie padła ofiarą cyberataku, to oznacza, że zawsze tak będzie. To placówka medyczna odpowiada za bezpieczeństwo danych swoich pacjentów – argumentowała nasza specjalistka.
Konferencja firmy Gabos Software, została zorganizowana po raz siódmy z rzędu. Jak podkreślają jej organizatorzy temat wyzwań, szans i zagrożeń, jakie stoją przed palcówkami medycznymi w kontekście rozwoju systemów IT, co roku wymaga aktualizacji. W 2005 roku tematem przewodnim były rozwiązania chmurowe czy elektroniczny podpis. Teraz jest mowa o sztucznej inteligencji (wykorzystywania danych historycznych) i zmianach technologii wytwarzania oprogramowania.